Bezpečnost antikoncepce

Antikoncepční metody jsou hodnoceny nejen podle spolehlivosti, ale také podle výskytu nežádoucích účinků na organismus ženy. Týká se to především hormonální antikoncepce.

Mezi negativní účinky některých metod antikoncepce může patřit například přibírání na váze. Může se stát, že ženy, které jsou vysoce citlivé na účinky hormonů, mohou po začátku užívání antikoncepce (hormonální antikoncepce) mírně přibrat. Důvodem je zadržování tekutin v organismu, ne tukové buňky.

Vždy se proto poraďte se svým lékařem a žádejte antikoncepci, která bude vhodná právě pro Vás.

Nejvýznamnější riziko, které s sebou nese užívání hormonální antikoncepce je zvýšené nebezpečí žilní trombózy a následné embolie. Preparáty obsahují estrogeny, ty mohou zvýšit srážlivost krve. Riziko těchto komplikací se zvyšuje u žen, které se blíží menopauze, žen po menopauze, u kuřaček a obézních žen.

Hormony, které jsou obsažené v antikoncepci, mohou také ovlivňovat účinky jiných léků. Především se jedná o léky na uklidnění, antibiotika, léky pro epileptiky a chemoterapeutika. Jestliže některé z těchto léků užíváte, měla by jste to oznámit svému lékaři.

Moderní preparáty mají i pozitivní vedlejší účinky na organismus ženy. Dokáží ovlivnit nadměrné maštění pleti, vylepšit akné, utlumit projevy premenstruačního syndromu nebo snížit nadměrné ochlupení. Hormonální antikoncepce například až o 40-50 % snižuje výskyt rakoviny dělohy, vaječníků a tlustého střeva.


REKLAMA
Správa uživatelů
(účet na www.nasemimi.cz)
porodnice dělící čára
Najdi si kámošku
(seznamka pro maminky a těhulky)
porodnice dělící čára
Naše porodnice - přehled porodnic v celé České republice, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu)
porodnice dělící čára
Dětský bazar Našemimi
porodnice dělící čára
porodnice dělící čára
REKLAMA
porodnice dělící čára
Trápí Vás kvasinky a kandididózy?

www.nasemimi.cz
mimi bazar Naše mimi
dětský bazar a aukce s oblečením, hračkami, kočárky pro panenky, kočárky, autosedačkami a dalšími potřebami pro miminka a dospívající děti.