Kapavka - bakteriální onemocnění


Kapavka je bakteriální onemocnění, které se projevuje bolestí při močení, hnisavým zánětem sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, výtokem.

Patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě, kromě pohlavních orgánů může postihnout i ústa, oči a řitní otvor. Způsobuje ji bakterie Neisseria gonorrhoeae.

Infikované ženy mohou během porodu přenést kapavku na novorozence, což způsobí u dítěte oční infekce. Této komplikaci se v ČR preventivně předchází tím, že novorozenci mají v porodnici ihned po porodu preventivně ošetřeny oči vkápnutím Opthalmo Septonexu.

Inkubační doba činí obvykle 2-14 dnů. U mužů se většinou první příznaky objevují mezi 2. a 5. dnem po nákaze, u žen 4. až 7. den. Někteří lidé ale mohou být bez příznaků i několik měsíců.

Jelikož jde o nemoc, která se šíří prakticky pouze pohlavním stykem, je nejúčinnější prevencí pečlivý výběr sexuálních partnerů. Správné používání ochranné antikoncepce také snižuje pravděpodobnost přenosu kapavky.

Prvním infikovaným místem

  • u mužů je obvykle močová trubice - objevují se obtíže při močení doprovázené řezáním, pálením a hustým hnisavým výtokem z močové trubice. Bez efektivní léčby se může rostoucí infekce rozšířit na nadvarle, varlata nebo prostatu, což se projevuje bolestí nebo svrběním šourku. Následkem této infekce může být neplodnost.
  • u žen to bývá děložní hrdlo - postupem času se může nákaza rozšířit až do dělohy a vejcovodů a způsobit pánevní zánětové nemoci, které se mohou projevovat bolestí až křečemi, krvácením mezi menstruačním cyklem, horečkou. Tyto záněty mohou vést až k neplodnosti (postiženo je asi 10 % infikovaných žen), či k mimoděložnímu těhotenství.

Mimo tyto části pohlavních a vylučovacích orgánů se bakteriím dobře daří v konečníku, v hltanu a spojivkách očí.

Kapavka se léčí správným použitím antibiotik, snížilo se používání penicilinu, jenž je nahrazen antibiotiky třetí generace.


REKLAMA
Správa uživatelů
(účet na www.nasemimi.cz)
porodnice dělící čára
Najdi si kámošku
(seznamka pro maminky a těhulky)
porodnice dělící čára
Naše porodnice - přehled porodnic v celé České republice, zajímavé články o těhotenství a porodu (úplný popis těhotenství týden po týdnu)
porodnice dělící čára
Dětský bazar Našemimi
porodnice dělící čára
porodnice dělící čára
REKLAMA
porodnice dělící čára
Trápí Vás kvasinky a kandididózy?

www.nasemimi.cz
mimi bazar Naše mimi
dětský bazar a aukce s oblečením, hračkami, kočárky pro panenky, kočárky, autosedačkami a dalšími potřebami pro miminka a dospívající děti.